Nagyon fontos, hogy már akkor megismerkedjen a gyermek a fogorvossal, amikor még nem szükséges beavatkozás, ugyanis ha ekkor egy barátságos fogorvossal és a gyermekfogászat kellemes környezetével találkozik a gyermek, akkor már nagyobb bizalommal lesz a fogorvos iránt egy későbbi kezelésnél.
Milyen gyermekfogászati problémák adódhatnak?
Fogszuvasodás
Gyermekkorban jellemző a szuvasság gyors lefolyása, ami azt jelenti, hogy az üregképződés gyorsan következik be., éppen ezért ha még messze van a fogváltódás érdemes betömni a szuvas tejfogakat.
Barázdazárás
A legideálisabb kor a barázdazárásra a 6-7 éves kor, amikor frissen bújnak ki az első moláris fogak, később amikor a 2 . moláris fog bújik ki, szintén érdemes lezárni ezzel az eljárással.
Tejfog kihúzása
Előfordulhat, hogy a gyermek a saját mozgó tejfogait nem meri kihúzni, ekkor érdemes felkeresni a fogorvost, hogy minél hamarabb kikerüljön a mozgó tejfog, helyet adva a maradó fog előtörésének.
Fogszabályozás
A gyermekeket 7-8 éves korában már fogszabályzás miatt is érdemes vizsgálni, hogy a lehető legideálisabb korban kezdjük a kezelést.
Gyakran ismételt kérdések
A gyermekeknél gyakran előfordul, hogy egy korábbi rossz élmény miatt félnek a fogorvostól. A gyermeket érdemes már azelőtt megismertetni a fogászati környezettel, mielőtt indokolt lenne bármilyen beavatkozás. A gyermek megszokja, hogy valaki a szájához nyúl, és később nem lesznek félelmei a fogorvosnál. Kisgyermekkorban elegendő a gyermeket évente elvinni a fogorvoshoz. 10 éves kortól ??????????? IDE KÉNE MÉG, HOGY KOROSZTÁLYONKÉNT EZ HOGYAN VÁLTOZIK A GYAKORISÁG.
A tejfogak felszíne nem annyira vastag, mint a maradandó fogaknak, így jóval sérülékenyebbek, hamarabb is szuvasodnak. Kiemelnénk a rendszeres fogápolás fontosságát, amiben a gyermekek esetében nagy felelősség hárul a szülőre. A rendszeres és helyes tisztítás segít megelőzni a szuvasodást, ezáltal egészségesen tartani a tejfogakat. Általánosságban kijelenthető, hogy ha még nem mozog és várhatóan sokáig (még legalább 1 évig) lesz szájban a tejfog, akkor azt javasolt töméssel ellátni. A gyermek fogának megóvása érdekében barázdazárásra is van lehetőség.
A rágófogak barázdái gyakran mélyek, nehezen tisztíthatók, így könnyebben alakul ki rajtuk szuvasodás. A barázdák feltöltésével elkerülhető a szuvasodás. Az eljáráshoz nem szükséges fúrás, így az teljesen fájdalommentes.
A cumizás ha 4 éves kor után is fennmarad, csak akkor okoz problémát. A hosszú távon fennálló cumizás, vagy ujjszopás harapási rendellenességeket, hangképzési problémákat eredményezhet. Leggyakrabban nyitott harapás alakul ki, mi azt jelenti, hogy az alsó és felső metsző fogak között rés képződik a fogak összezárásakor.
Természetesen igen. Vannak speciális érzéstelenítő gélek, amik kifejezetten gyermekeknél alkalmazunk. A fogorvosi beavatkozás előtt fontosnak tartjuk, egyben javasoljuk, hogy a szülő – a szorongást oldandó – beszélgessen a gyermekkel.
A szülő felelőssége kiemelt fontosságú ennél a kérdésnél. A hangsúly a rendszeres és helyes fogápoláson van, valamint a rendszeres fogászati kontrollon.
A fogszuvasodást nem lehet örökölni, azt a rossz fogápolási szokások eredményezik. A fogak tisztításának célja a megfelelő szájhigiénia megteremtése, a fogszuvasodás és egyéb fogbetegségek elkerülése. Gyermekek esetében rendkívül fontos a rendszeres fogápolás, amiben – nem győzzük hangsúlyozni – a szülőnek nagy felelőssége van. Ideális esetben minden étkezés után jó lenne fogat mosni, de reggel és este mindenképpen. A megfelelő eredmény eléréséhez egy jó fogkefére van szükség, és alkalmanként 2-3 perces alapos tisztításra.
Tévhit, hogy a nagyobb fejű fogkefével hamarabb végzünk a fogmosással. Érdemes kis fejű, puha, sűrű sörtéjű fogkefét vásárolni. A fogkefét 3-4 havonta érdemes lecserélni. Gyermekeknek a legtöbb boltban korosztály szerint ajánlanak fogkeféket.
Mindenképpen a korosztályuk szerinti fogkrém, mely rá van írva a fogkrémtubusra. Kicsiknek alacsony fluorid tartalmú fogkrémet válasszunk. Léteznek ízesített fogkrémek, ezek használatával a gyermek is szívesebben kezd bele fogtisztításba, és könnyebben vehető rá a fogmosásra.
A szájápolást nem lehet elég korán elkezdeni. A csecsemők szájüregét szoptatás után érdemes nedves gézzel áttörölni naponta egyszer. Az első tejfogak fél éves kortól várhatók. Amint megjelenik az első fogacska, onnantól kezdve mindennapos kell legyen a fogápolás. Először elég nedves fogkefét használni, de amint megtanul öblíteni a gyermek, el lehet kezdeni gyermekeknek szánt fogkrémet alkalmazni.