Gyermek fogszabályozás

Home / Gyermek fogszabályozás

Egy gyermeknél hatványozottan igaz, hogy a fogszabályozás célja nemcsak a fogsor esztétikájának kialakítása, sokkal inkább a harapási problémák orvoslása. A rendellenes harapásnak komoly hatása van a rágásra, a hibás fogmosási szokások kialakulására, és bizony gyermekkorban az önbizalom csorbulását még inkább eredményezheti egy rendezetlen fogsor. Éppen ezért 7-8 éves korban már javasolt az első gyermek fogszabályozási konzultáción részt venni, hogy a lehető legjobban tudjunk időzíteni a fogszabályozás elkezdését illetően.

Milyen rendellenességek alakulhatnak ki gyermekkorban?

Gyakran ismételt kérdések

Meg kell különböztetni a rögzített és kivehető (funkcionális) fogszabályzó készülékeket.
A funkcionális készülékekkel az állcsontok növekedésének irányításával a harapást tudjuk beállítani, vegyes fogazat esetén. (tejfog és maradófog egyaránt jelen vannank). Maradó fogak esetén rögzített készüléket helyezünk fel, amellyel az egyes fogakat állítjuk be. Természetesen ilyenkor is lehet a harapást beállítani, különböző kiegészítő eszközökkel. (intermaxiláris gumihúzás)

Amikor a gyermeknek kizárólag tejfogai vannak, akkor az esetek döntő többségében nem kezdjük el a fogszabályzó kezelést. Vegyes fogazatnál (tejfog és maradófog egyaránt jelen vannank) funkcionális készüléket használunk.

Tapasztalatunk szerint a hosszú távon fennálló ujjszopás leggyakoribb oka, hogy a gyermeket rendszeresen stresszhatás éri, és ezekben az esetekben az ujjszopás a feszültség levezetést szolgálja. Ez a rossz szokás deformálhatja az állcsontokat, ha 4 éves kor után is fennmarad.

Tévhit, hogy a fogszabályzás fájdalommentes lehet, hiszen a fogszabályzó eszköz a fogak feszítésével végzi a fogazat kívánt helyre történő beállítását. Felhelyezést követően néhány órával kialakulhat némi fájdalom, és ez a feszítő érzés 2-3 napig eltarthat. A fogszabályzó időszakonkénti állítása után a feszítő érzés jellemzően már csak rövidebb időszakra alakul ki.

Amennyiben a gyermek megfelelően ápolja a fogait akkor semmilyen mértékben nem tapasztalható károsodás. A havi kontroloknál nagy hangsúlyt fektetünk a megfelelő fog- és fogszabályzó készülék tisztítás ellenőrzésére.

Rögzített fogszabályzóval 4 hetente, funkcionális készülékkel 2 havonta ajánlott kontrollra járni.

Rögzített készülékek levétele után az első, harmadik és hatodik hónapban szükséges kontroll vizsgálat, majd ezt követően fél évente várjuk pácienseinket ellenőrzésre.

  • Rögzített fogszabályzót nem lehet levenni.
  • A funkcionális készüléket minimum 14 órát kell hordani.
  • Az aligner készüléket 22 órát kell naponta viselni.

Gyermekeknél még nincsenek kifejlődött bölcsességfogak, de a fogak csírája egy bizonyos kor után már láthatóvá válik.