Gyermek fogszabályozás
Egy gyermeknél hatványozottan igaz, hogy a fogszabályozás célja nemcsak a fogsor esztétikájának kialakítása, sokkal inkább a harapási problémák orvoslása. A rendellenes harapásnak komoly hatása van a rágásra, a hibás fogmosási szokások kialakulására, és bizony gyermekkorban az önbizalom csorbulását méginkább eredményezheti egy rendezetlen fogsor. Éppen ezért 7-8 éves korban már javasolt az első fogszabályozási konzultáción részt venni, hogy a lehető legjobban tudjunk időzíteni a fogszabályozás elkezdését illetően.
Milyen rendellenességek alakulhatnak ki gyermekkorban?
Torlódás
Már gyermekkorban elkezdődhet a fogak torlódása, ami hosszú távon nagyobb eltérést okozhat. Érdemes időben elkezdeni a fogazat szabályozását, hiszen így megelőzhetjük a fogak komolyabb torlódását.
Harapási rendellenesség
Fontos ellenőrizni, hogy van-e harapási rendellenessége a gyermeknek, ugyanis ebben a korban a legmegfelelőbb a kezdése a mélyharapásnak illetve a nyitottharapásnak.
Pszichés problémák
Szintén erre az időszakra jellemző a különböző szorongásos állapotok kialakulása, melyet a nem megfelelően alakuló fogsor is okozhat. Tinédzserkorban már egyre gyakrabban zavarja a fiatalokat a nem megfelelő esztétikájú fogsor.
Csírahiány
Evolúciós okokból a fogcsoportok utolsó tagja sok esetben elkezd hiányozni. Ez leginkább a bölcsességfogak esetében érhető tetten, de gyakori a kisörlő (5-ös fog), illetve metsző (2-es fog) fogak utolsó tagjai esetén. Gyermekkori szűrések alkalmával fény derülhet csírahiány(ok)ra.
Beszédhiba
Egyes eltéréseknél rések alakulhatnak ki a fogazatban. Ennek oka, hogy nagyobb állkapocs mellett kisebb méretű fogak fejlődtek ki, de okozhatja foghiány is. Ezek az eltérések leggyakrabban beszédhibát okoznak a pácienseknél.
Izületi problémák
Már gyermekkorban is kialakulhat ízületi probléma, mely hátterében a rossz harapás is állhat. Gyakori eltérés, hogy a felső metszőfogak bedőlnek, ami kényszertartáshoz vezet. Ez az ízület hátra nyomódását eredményezi, ami hosszú távon fájdalmakat okozhat.
Szájlégzés, nyelvlökéses- és ajakszorításos nyelés
Ebben az időszakban alakulhatnak ki a különböző rossz szokások, mint szájlégzés, nyelvlökéses-, és ajakszorításos nyelés. Utóbbi két esetben a sikeres kezeléshez szükséges logopédus szakember (funkcionális terapeuta) bevonása is. A szájlégzés egy kóros nyugalmi nyelvtartás, aminek legfőbb kiváltó okai lehetnek: orrsövényferdülés, krónikus allergia, orrpolip. A fent említett okok miatt – mivel a páciens másképp nem kapna levegőt – a nyelv lesüpped. Ez a felső állcsont összeszűküléséhez vezet, ami eredményeképp az orrjáratok is összeszűkülnek. Ez hosszúkás, megnyúlt archoz vezethet.
Gyakran ismételt kérdések
Meg kell különböztetni a rögzített és kivehető (funkcionális) fogszabályzó készülékeket.
A funkcionális készülékekkel az állcsontok növekedésének irányításával a harapást tudjuk beállítani, vegyes fogazat esetén. (tejfog és maradófog egyaránt jelen vannank). Maradó fogak esetén rögzített készüléket helyezünk fel, amellyel az egyes fogakat állítjuk be. Természetesen ilyenkor is lehet a harapást beállítani, különböző kiegészítő eszközökkel. (intermaxiláris gumihúzás)
Amikor a gyermeknek kizárólag tejfogai vannak, akkor az esetek döntő többségében nem kezdjük el a fogszabályzó kezelést. Vegyes fogazatnál (tejfog és maradófog egyaránt jelen vannank) funkcionális készüléket használunk.
Tapasztalatunk szerint a hosszú távon fennálló ujjszopás leggyakoribb oka, hogy a gyermeket rendszeresen stresszhatás éri, és ezekben az esetekben az ujjszopás a feszültség levezetést szolgálja. Ez a rossz szokás deformálhatja az állcsontokat, ha 4 éves kor után is fennmarad.
Tévhit, hogy a fogszabályzás fájdalommentes lehet, hiszen a fogszabályzó eszköz a fogak feszítésével végzi a fogazat kívánt helyre történő beállítását. Felhelyezést követően néhány órával kialakulhat némi fájdalom, és ez a feszítő érzés 2-3 napig eltarthat. A fogszabályzó időszakonkénti állítása után a feszítő érzés jellemzően már csak rövidebb időszakra alakul ki.
Amennyiben a gyermek megfelelően ápolja a fogait akkor semmilyen mértékben nem tapasztalható károsodás. A havi kontroloknál nagy hangsúlyt fektetünk a megfelelő fog- és fogszabályzó készülék tisztítás ellenőrzésére.
Rögzített fogszabályzóval 4 hetente, funkcionális készülékkel 2 havonta ajánlott kontrollra járni.
Rögzített készülékek levétele után az első, harmadik és hatodik hónapban szükséges kontroll vizsgálat, majd ezt követően fél évente várjuk pácienseinket ellenőrzésre.
- Rögzített fogszabályzót nem lehet levenni.
- A funkcionális készüléket minimum 14 órát kell hordani.
- Az aligner készüléket 22 órát kell naponta viselni.
Gyermekeknél még nincsenek kifejlődött bölcsességfogak, de a fogak csírája egy bizonyos kor után már láthatóvá válik.