Fogszabályozás felnőtt korban
Mindenki ismeri a mondást: mosolyogj, és a világ visszamosolyog rád. Egy harmonikus, szabályos fogsor önbizalmat ad tulajdonosának, ám sokszor elmarad a magabiztosság, elbújik a mosoly. A szabálytalan fogazat sok ember életét nehezíti meg. Szerencsére napjainkban a hibátlan mosoly nem kiváltság, de fontos hangsúlyozni, hogy a fogszabályozás nem csak a szép mosoly elérése miatt fontos, hanem a fogazat egészséges működéséhez is elengedhetetlen.
Felnőtt korban is lehetséges?
Napjainkban a fogszabályozás életkori határai kitolódtak, ugyanis az emberi csontszövet átépülési képessége az egész élet során fennmarad, így kifejezetten ajánlott esztétikai illetve funkcionális problémák esetén idősebb korban is, gyakorlatilag amíg vannak egészséges mozgatható fogak a szájüregben, addig van lehetőség fogszabályzásra, még akár 70 éves korban is, természetesen óvatosabb fogmozgatással és szigorú kontroll mellett.
Milyen okból lehet szükséges felnőtt korban a fogszabályozásra?
Funkcionálisan valamint esztétikailag is szükség lehet rá. A fő okok a következők:
Torlódás
Több okból is torlódhat a fogsor, amit legtöbb esetben nem a bölcsességfogak okoznak, sokkal inkább a fogak természetes lassú mezializációja (fogak előre vándorlása), valamint a környező izmok ráhatása, de akár egy korábbi fogszabályzás után is torlódhat a fogsor.
Csírahiány
Előfordulhat csírahiányos állapot, amikor például a maradó ötös fogak hiányoznak, ilyenkor a tejötösök felnőtt korra funkciójukat vesztik, el kell őket távolítani, és vagy összezárni a rést, vagy rést nyitni, így előkészíteni pótlás számára a fogsort.
Fogletörés esetén
Gyökérkezelt illetve a szuvas fogak letörhetnek az íny szintjéig, ilyenkor gyakran már csak a foghúzás a megoldás, egyes esetekben fogszabályzóval el tudjuk érni, hogy még menthető legyen a fog, ugyanis pár millimétert kihozva a csontból még előkészíthetővé tesszük a fogat koronához.
Foghiány miatt
Felnőtt korra előfordul, hogy egy esetleg több foghiány alakul ki, ilyenkor a hiány felé bedőlnek a szomszédos fogak, így nem fér el a megfelelő pótlás, illetve a harapás is rossz irányba változik.
Esztétikai okok
Felnőtt korban egyre zavaróbbá válhat a nem kielégítő esztétikát nyújtó mosoly, így jellemző erre a korosztályra, hogy emiatt vág bele a kezelésbe.
Fogak rotációja
Egyes fogak rotációja is okozhat problémát, ebben az esetben nem csak esztétikáról beszélünk, mivel a rotáció miatt nehezebbé válhat a szóban forgó fogak tisztítása.
Rések a fogak között
Apróbb és akár több milliméternyi rések is előfordulhatnak a fogak között, ami általában szintén esztétikailag lehet zavaró.
Mélyharapás
A mélyharapás inkább funkcionális probléma, ugyanis ha a fogak az ínyre harapnak, annak hosszú távon súlyos következményei lehetnek.
Nyitottharapás
A nyitottharapás beszédproblémákat okozhat, illetve bamba arckifejezéssel járhat együtt.
Izületproblémák
Bizonyos ízületi problémákra is megoldást nyújthat a fogszabályzó kezelés, mivel egyes kényszerhelyzetben lévő harapásnál túl nagy terhelés rakódhat az ízületet körbevevő izmokra. Illetve létezik olyan harapási eltérés is, ahol a felső metszők nem megfelelő tengelyállása miatt az alsó állkapocs kényszerhelyzetben van, így ízületi fájdalom alakulhat ki.
Pszichés problémák
Pszichés problémákat is okozhat a kezeletlen fogsor, ugyanis előfordulhat, hogy a fogak állása miatt beszédhiba alakul ki, illetve ha valaki szégyelli a fogsorát, akkor nem mer mosolyogni, beszéd közben nem artikulál megfelelően. Rossz szokások is kialakulhatnak fogazati eltérés miatt, például szájlégzés, nyelvlökéses nyelés.
Gyakran ismételt kérdések
Az első konzultáción felmérjük a páciens problémáit, igényeit, megbeszéljük a szükséges vizsgálatokat (rtg, lenyomat, fotó). Átnézzük a páciens kórtörténetét, ellenőrizzük a fogazat aktuális állapotát. Így lehet arról dönteni, hogy a fogszabályzás megkezdése előtt van-e szükség esetleg egyéb beavatkozásra. (esetleges fogbetegség, fogínybetegség kezelése, fogkőleszedés, foghúzás)
Igen, előfordulhat, léteznek olyan eltérések ahol indokolt lehet fogakat eltávolítani az egészséges rendezett fogsor érdekében. Gyökérkezelt, koronával ellátott fogat lehet szabályozni? A megfelelően ellátott gyökérkezelt, illetve gyökértömött fogat minden gond nélül lehet szabályozni. A koronát egy erre a célra kifejlesztett anyaggal kell előkezelni, hogy ráragadjon a fogszabályzó
Tévhit, hogy a fogszabályzás fájdalommentes lehet, hiszen a fogszabályzó eszköz a fogak feszítésével végzi a fogazat kívánt helyre történő beállítását. Felhelyezést követően néhány órával kialakulhat némi fájdalom, és ez a feszítő érzés 2-3 napig eltarthat. A fogszabályzó időszakonkénti állítása után a feszítő érzés jellemzően már csak rövidebb időszakra alakul ki.
Fogazati eltéréstől, valamint az elvárt eredeménytől is függ. Kisebb eltéréseket akár 6 hónap alatt is tudunk rendezni, nagyobb eltéréseknél akár 2 évig is eltarthat a kezelés.
1. Konzultáció, szükséges vizsgálatok kérése.
2. Megbeszélés, ragasztás felső fogívre.
3. Ragasztás alsó fogívre.
4. Minden hónapban kontroll, ívcserék elvégzése.
5. Levétel előtt újabb röntgen kérése.
6. Levétel, fix sínek felhelyezése, lenyomat.
7. Kivehető mélyhúzott sínek átadása.
8. Levétel utáni első, harmadik és hatodik hónapban kontroll.
A ragasztást követő hetekben szokatlan érzés fogszabályzóval beszélni is és enni is. Körülbelül két hétig tart mire megszokja a páciens az új helyzetet. Utána már egyáltalán nem zavaró, de természetesen van akinél egy kicsit több ideig is eltarthat a megszokása.
A rögzített készülék fel van ragasztva, nem lehet kivenni. A gyermekkorban kapott kivehető fogszabályzót napi 14 órát kell hordani. A felnőttkorban a fogak mozgatására kapott aligner készüléket 22 órát kell hordani. A fogszabályzás aktív fázisa után kapott mélyhúzott síneket éjszaka kell hordani.
Általában terhesség esetén a fogászat csak akut esetekkel foglalkozik, de a fogszabályzást igénybe lehet venni. Sok páciens például ebben az időszakban ér rá jobban, hogy fogszabályzást végzünk állapotos páciensen. Természetesen lehet fogszabályzót felhelyezni a terhesség alatt, a szájhigiéniára fokozottan ügyelni kell ez esetben.