Fogszabályozás felnőtt korban

Home / Fogszabályozás felnőtt korban

Felnőtt korban is lehetséges?

Napjainkban a fogszabályozás életkori határai kitolódtak, ugyanis az emberi csontszövet átépülési képessége az egész élet során fennmarad, így kifejezetten ajánlott esztétikai illetve funkcionális problémák esetén idősebb korban is, gyakorlatilag amíg vannak egészséges mozgatható fogak a szájüregben, addig van lehetőség fogszabályzásra, még akár 70 éves korban is, természetesen óvatosabb fogmozgatással és szigorú kontroll mellett.

Milyen okból lehet szükséges felnőtt korban a fogszabályozásra?

Funkcionálisan valamint esztétikailag is szükség lehet rá. A fő okok a következők:

Gyakran ismételt kérdések

Az első konzultáción felmérjük a páciens problémáit, igényeit, megbeszéljük a szükséges vizsgálatokat (rtg, lenyomat, fotó). Átnézzük a páciens kórtörténetét, ellenőrizzük a fogazat aktuális állapotát. Így lehet arról dönteni, hogy a fogszabályzás megkezdése előtt van-e szükség esetleg egyéb beavatkozásra. (esetleges fogbetegség, fogínybetegség kezelése, fogkőleszedés, foghúzás)

Igen, előfordulhat, léteznek olyan eltérések ahol indokolt lehet fogakat eltávolítani az egészséges rendezett fogsor érdekében. Gyökérkezelt, koronával ellátott fogat lehet szabályozni? A megfelelően ellátott gyökérkezelt, illetve gyökértömött fogat minden gond nélül lehet szabályozni. A koronát egy erre a célra kifejlesztett anyaggal kell előkezelni, hogy ráragadjon a fogszabályzó

Tévhit, hogy a fogszabályzás fájdalommentes lehet, hiszen a fogszabályzó eszköz a fogak feszítésével végzi a fogazat kívánt helyre történő beállítását. Felhelyezést követően néhány órával kialakulhat némi fájdalom, és ez a feszítő érzés 2-3 napig eltarthat. A fogszabályzó időszakonkénti állítása után a feszítő érzés jellemzően már csak rövidebb időszakra alakul ki.

Fogazati eltéréstől, valamint az elvárt eredeménytől is függ. Kisebb eltéréseket akár 6 hónap alatt is tudunk rendezni, nagyobb eltéréseknél akár 2 évig is eltarthat a kezelés.

1. Konzultáció, szükséges vizsgálatok kérése.
2. Megbeszélés, ragasztás felső fogívre.
3. Ragasztás alsó fogívre.
4. Minden hónapban kontroll, ívcserék elvégzése.
5. Levétel előtt újabb röntgen kérése.
6. Levétel, fix sínek felhelyezése, lenyomat.
7. Kivehető mélyhúzott sínek átadása.
8. Levétel utáni első, harmadik és hatodik hónapban kontroll.

A ragasztást követő hetekben szokatlan érzés fogszabályzóval beszélni is és enni is. Körülbelül két hétig tart mire megszokja a páciens az új helyzetet. Utána már egyáltalán nem zavaró, de természetesen van akinél egy kicsit több ideig is eltarthat a megszokása.

A rögzített készülék fel van ragasztva, nem lehet kivenni. A gyermekkorban kapott kivehető fogszabályzót napi 14 órát kell hordani. A felnőttkorban a fogak mozgatására kapott aligner készüléket 22 órát kell hordani. A fogszabályzás aktív fázisa után kapott mélyhúzott síneket éjszaka kell hordani.

Általában terhesség esetén a fogászat csak akut esetekkel foglalkozik, de a fogszabályzást igénybe lehet venni. Sok páciens például ebben az időszakban ér rá jobban, hogy fogszabályzást végzünk állapotos páciensen. Természetesen lehet fogszabályzót felhelyezni a terhesség alatt, a szájhigiéniára fokozottan ügyelni kell ez esetben.

Rendelő

6722 Szeged, Lechner tér 11.
I./5. (5-ös csengő)

Időpont foglalás

Hétköznapokon 8-19 óra között
+36702679500

Rendelés

Péntek: 10-19 óra között