Fogkőeltávolítás
A fogkő szánk nagy ellensége, ami kellemetlen leheletet okoz, károsítja fogainkat, ínyünket, okozhat még fogágy gyulladást, de akár annak leépülését is, ami hosszú távon a fogak meglazulásához, végül elvesztéséhez vezet. Úgy alakul ki, hogy a fogakra lerakódott lepedékbe ásványi anyagok épülnek be, ami által a lepedék megkeményedik, amit fogmosással már nem tudunk eltávolítani. Színe többféle, leggyakrabban sárgás-fehér, de szürkés, esetleg fekete is lehet. Kétféle fogkő létezik: az egyik típus a fogakon tapad meg, és a fogakat károsítja, a másik típus viszont a fogíny és a fogak között telepszik meg, ezáltal elsősorban a fogínyt károsítja. A fogkövet házi körülmények között nem szabad, és nem is lehetséges eltávolítani, az eljárást csak fogorvos vagy dentálhigiénikus végezheti.
A fogkőeltávolítás menete
Az eljárást ultrahangos depurátorral végezzük. Sérülésmentesen és kíméletesen lehet vele eltávolítani a fogkövet. Használat közben az ultrahangos készülék hőt termel, hűtése közvetlen vízsugárral történik, ami egyben az ínyt is öblíti. A fog teljes felszínén végig haladva az íny alatti területet is letisztítjuk. A fogkő leszedés után átpolírozzuk a fogakat puha kefével és polírpasztával, hogy simább legyen a fogfelszín.
Gyakran ismételt kérdések
Sajnos nem előzhető meg teljesen, de késleltetni lehet a kialakulását rendszeres és alapos fogápolással, egészséges szájhigiénia fenntartásával.
Jellemzően a fognyakak területén sárgásfehér megkeményedett lerakódások. Leggyakrabban az alsó metszők szájüreg felőli felszínén, illetve a felső fogsoron a rágófogak külső felszínén rakódik le.
Egyénileg eltérő lehet a hajlam rá, általánosságban elmondható, hogy félévente érdemes leszedetni.
Alapvetően nem jár fájdalommal, de bizonyos területeken érzékeny lehet a beavatkozás, ilyen esetben a páciens érzéstelenítőt kap.
Az eljárás biztonságos, a fogzománcot normál állapotban nem károsítja, de abban az esetben ha már régóta fennáll a fogkő és megindult alatta a szuvasodás, akkor előfordulhat, hogy megsérül a fogzománc. Fogorvosunk rendszeres (fél évente) látogatása esetén ilyen helyzet nem alakulhat ki.
A gyulladt íny egyik leggyakoribb kiváltó oka a fogkő. Eltávolítását gyulladt íny esetén is el kell végezni, hiszen így – az esetek többségében – a gyulladás okát szüntetjük meg.
Nem létezik, és veszélyes otthon lekaparni! A házilag végzett próbálkozás esetén szinte biztos, hogy nagyobb lesz a kár, mint a haszon. Ha nem fogorvos, vagy dentálhigiénikus végzi a fogkő eltávolító eljárást, akkor könnyen megsérülhet az ínyt, vagy károsodhat a fogzománc.
Kétféle fogkövet különböztetünk meg. Létezik, ami szemmel jól látható, leggyakrabban sárgás színű, és a fogak tövénél van jelen. A másik típusú fogkövet viszont szabad szemmel nem lehet látni, mert a fogíny és a fog között telepszik meg. Mindkét típusú fogkő savat termel, viszont az íny alatti nem a fogakat támadja, hanem a fogínyt, aminek eredménye a vérző íny, hosszú távon pedig fogvesztés.
Nem a nagy mennyiségű fogkővel hozták összefüggésbe, hanem az amiatt kialakuló fogágybetegséggel, ami a mai napig nem tisztázott teljes mértékben.